باورهای اشتباه راجع به مغز

سالهاست که باور های اشتباهی راجع به عملکرد مغز انسان میان مردم رواج پیدا کرده است. برخی از این باورها از فیلم و سریال ها و برخی هم از نظریه های قدیمی دانشمندان نشات گرفته است گاهی هم هم این نظریات به طور اشباه میان مردم جا افتاده است . در این مقاله میخواهیم چندتا از رایج ترین این اشتباهات رو بررسی کنیم .

۱-ما تنها بخش کوچکی از مغزمان را استفاده می کنیم:

در سال ۱۹۰۷(۱۲۸۶) روان شناس مشهودی به نام ویلیام جیمز گفت :”تنها بخش کوچکی از منابع فیزیکی و ذهنی ما مورد استفاده مان قرار میگیرد.” بعد ها روزنامه نگاری به نام “لوول توماس ” در مقدمه کتابش با عنوان “چطور دوست پیدا کنیم و بر دیگران نفوذ داشته باشیم ” این گفته ویلیم جیمر را تحریف کرد و گفت :”انسانها تنها ۱۰ درصد از مغزشان را استفاده می کنند.” اما واقعیت این است که تصاویر مغزی چیز دیگری را نشان می دهند. تصاویر نشان می دهند اگرجه نه به طور همرمان اما در کل تک تک مناطق مغزمان فعال و مورد استفاده هستند . به همین دلیل است زمانی که کوچکترین آسیبی به مغز می رسد(همچون سکته مغزی) آثار بارز روانی و رفتاری بر جای می گذارد.

۲-حل کردن جدول کلمات متقاطع به بهبود حافظه کمک می کند :

تنها چیزی که حل جدول بهبود می بخشد ، توانایی حل جدول است! در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ در کالج پزشکی انیشتین انجام شد مشخص شد اگر چه جدول حل کردن می تواند شروع روند تخریب حافظه را در افراد بین ۷۵ تا ۸۵ سال تعویق بیاندازد؛ اما به محض شروع علائم بیماری، سرعت افول را به دلایل نا معلموی افزایش می دهد. اگرچه امروز متخصصان علوم اعصاب هم نظر هستند که حل جدول ضرری در پی ندارد، اما نباید انتظار داشته باشیم فایده خاصی هم داشته باشد.

۳-حس ششم یک موضوع ثابت شده علمی است :

ادراک فراحسی(ESP) یا به اصطلاح حس ششم عبارتی است که رواج آن به سال ۱۹۳۰(۱۳۰۹) و تحقیقی که توسط گیاه شناسی به نام ژوزف راین (Joseph Rhine) انجام شد، باز می گردد. وی ادعا کرد افراد می توانند سمت دیگر کارت سفیدی را که به آنها نشان داده می شود را به وسیله خواندن ذهن غردی که کارت را به آنها نشان می دهد به درستی حدس بزنند. اگرچه هیچ آزمایش دیگری تا به حال وجود این پدیده را تایید نکرده است ، اما استفاده سازمان سیا در طول جنگ سرد  از جاسوسانی که گمان می رفت این توانایی را داشته باشند ، سبب رواج این باور غلط شد. استفاده از این جاسوس ها در سال ۱۹۹۵(۱۳۷۴)و هنگامی که معلوم شد همچین قابلیتی وجود خارجی ندارد، خاتمه پیدا کرد.

۴-در کما بودن مانند خوابیدن است :

تنها در فیلمهای سینمایی است که افرادی که از کما بیرون می آیند ،سالم و استراحت کرده به نظر می رسند. اسن تصویر معمولا شامل افرادی است که تمیز و مرتب و در آرامش کامل روی تخت دراز کشیده اندو بعد چند ماه، بدون هیچ صدمه ای و کاملا هوشیار از خواب بیدار می شوند . اما در واقعیت این افراد دچار ناتوانی شده و نیازمند توانبخشی هستند. دلیل این امر را تصاویر مغزی به ما نشان می دهد.

دانشمندان مرکز تحقیقات علمی فرانسه در سال ۲۰۱۲(۱۳۹۱) مشاهده کردند نواحی پر ترافیک مغز (بخش هایی که حتی هنگام خوابیدن هم فعال هستند ) در بیماران در کما خاموش و ساکتند، در حالی که سایر نواحی به طور غیر منتظره ای روشن هستند. در ضمن بیشتر دوره های کما بیش از دو تا چهار هفته طول نمی کشد. پش آنچه را در مجموعه های تلویزیونی می بینید باور نکنید.

۵-مغز مردان در علوم و ریاضی و مغز زنان در همدلی بهتر عمل میکند:

تفاوت های کالبدشناختی اندکی میان مغز مردان و زنان وجود دارد. هیپوکامپ (ساختاری که در حافظه دخیل است ) در زنان بزرگتر است ؛در حالی که بادامه (آمیگدال) که در هیجان و دخیل است، در مردان بزرگتر است. شواهد نشان می دهد اختلافات جنسیتی نه به دلیل زیست شناسی مغز ، بلکه ناشی از انتظارات فرهنگی است . دس سال ۱۹۹۹(۱۳۷۸) روان شناسان اجتماعی دانشگاه واترلوی کانادا تکلیف ریاضی دشواری را در اختیار داوطلبان زن و مرد قرار دادند . نتایج نایج این بررسی نشان داد تنها هنگامی نمرات زنان از مردان کمتر است که از قبل به آنها گفته شده شود انتظار میرود زنها در این آزمون بدتر عمل کنند، اما اگر از پیش به آنها چنین چیزی گفته نشود, عملکرد زنان مساوی مردان است.

۶-پخش موسیقی کلاسیک برای نوزادان باعث افزایش ضریب هوشی آنها می شود:

در سال ۱۹۹۸(۱۳۷۷) در ایلت جورجیای آمریکا، به خانواده هایی که صاحب فرزند شده بودند، لوح های فشرده موسیقی کلاسیک داده میشد، در هر لوح فشرده پیامی به این مضمون قرار داده شده بود:” امیدواریم شما و نوزادتان از این موسیقی لذت ببرید ؛ با این امید که کوچولوی شما با ذهن هوشمند تری قدم در راه زندگی بگذارد .” اگرچه نیت خوبی در پس این عمل نهفته بود ،اما اثر مورد انتظار آن که “اثر موتزارت” نامیده می شود ، ازنظر علمی تائید نشده است . ایده این کار از مطالعه ای گرفته شده که در سال ۱۹۹۶(۱۳۷۲) در دانشگاه ایرواین کالیفرنیا انجام شده است. در این مطالعه ۳۶ دانشجو پس از گوش دادن به موسیقی موتزارت ، عملکرد بهتری در آزمونهای شسنجش هوش در مقایسه با دو وضعیت سکوت و تمرین های آرام سازی نشان دادند ، اما مشکل این است که پس از آن کسی موفق به تکرار نتایج این آزمایش نشد .

۷-بعضی از افراد چپ مغز(منطقی) و بعضی راست مغز(خلاق) هستند :

در دهه ۱۹۶۰(۱۳۴۰) “راجراسپری”(Roger Sperry) روانشناس عصبی موسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک) رشته های عصبی متصل کننده دو نیم کره مغز را در چند فرد مبتلا به به صرع را قطع کرد تا از انتقال حملات تشنجی از نیم کره ای به نیم کره دیگر جلوگیری کند. سپس او آزمایش هایی را روی این افراد انجام داد. در یکی از این آزمایش ها تصاویر چشمک زنی از حروف ، نور و سایر محرک ها به یکی از میدان های دید چشم چپ یا راست آزمودنی ارائه شد. اسپری به این نتیجه رسید که نیم کره چپ اطلاعات کلامی و نیم کره راست اطلاعات بصری و فضایی را پردازش می کننئ. در طول دهه ها و به خصوصدر اثر مطالب چاپ شده در کتاب های خوددیاری ، این یافته به سوءتفاهم “برتری نیم کره ای” انجامید. واقعیت این است که هیچ یافته ای در تایید این تفاوت شخصیتی ناشی از برتری نیم کره ای وجود ندارد و بالعکس ،شواهد زیادی وجود دارد که وجود چنین پدیده ای را نقض می کند . برای مثال در سال ۲۰۱۲(۱۳۹۱) روانشاسان دانشگاه “بریتیش کلمبیا” به نتایجی دست یافتند که نشان می داد تفکر خلاق به فعال شدن یک شبکه در مغز می انجامد ، بدون اینکه ارجعیت خاصی در هیچکدام از نیم کره ها دیده شود.

۸- هماهنگی شیوه های آموزش با سبک یادگیری افراد ، قدرت یادگیری آنها را افزایش می دهد :

اگر تا به حال فکر می کردید شیوه ای که اطلاعات به شما ارائه می شود(مثلا شیوه بصری یا کلامی) تاثیری در یادگیری تان دارد، باید بگوییم هیچ یافته علمی از چنین فرضیه ای پشتیبانی نمی کند. در سال ۲۰۰۶(۱۳۸۵) روانشناسان دانشگاه کالیفرنیا در اسنتاباربا به این نتیجه رسیدند که ارائه اطلاعات به شیوه مورد نظر دانشجویان به آنها ، هیچ تاثیری در عملکردشان ندارد. لازم به ذکر است عوامل کلی تری نظیر تکرار، آزمون و فاصله ی مناسب بین جلسات آموزشی سبب تسهیل یادگیری می شود.

۹- در انسانهای بالغ خبری از تشکیل سلول های جدید مغزی نیست :

موشهای بالغ، خرگوشها و حتی پرندگان از جاندارانی هستند که در مغزشان نورون های جدید ساخته می شود. بررسی ها تا مدتی نمی توانستد وجود پدیده شمابهی را در انسانها تایید کنند ؛ اما در سال ۱۹۹۸(۱۳۷۷) یک گروه تحقیقاتی سوئدی نشان دادند که در هیپوکامپ مغز(ساختار دخیل در تشکیل خاطرات) سلول های جدید ساخته می شوند. سپس در سال ۲۰۱۴(۱۳۹۳) محققان موسسه “کارولینسکا” سوئد به منظور تعیین سن سلول های مغزی، با دنبال کردن ردپای کربن ۱۴ در دی ان ای به این نتیجه رسیدند که در بخشی از مغز به نام “جسم مخطط” که در فعالیت های شناختی و کنترل حرکات دخیل است، در سراسر عمر سلول جدید تشکیل می شود. اگرجه مغز اندامی نیست که نرخ تقسیم و تولید در آن بالا باشد اما این طور که از شواهد بر      می آید سلول های جدید به طور مداوم در آن تشکیل می شود.

admin_ahamze

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات