خونخوارترین پادشاهان تاریخ ایران!

عادل شاه

adel-shahe-afshar

جانشین نادرشاه افشار. بدست وی تمام شاهزادگان افشاری کشته شدند بجز شاهرخ میرزا. رضاقلی میرزا را که بیست و نه ساله بود با هیجده نفر از اولاد بزرگ و کوچک که در کلات بودند را به فرمان علیقلی خان همانجا درکلات کشتند . ولی نصرالله میرزا راکه بیست وسه ساله بود و هشت پسر او و امامقلی هیجده ساله و چنگیزخان سه ساله و جهت الله خان شیرخواره و شاهرخ میرزا را به مشهد آوردند .علی قلیخان نمک نشناس آن دو برادر را با برادران شاهرخ بنامهای محبعلی میرزا دوازده ساله ، احمدقلی میرزا یازده ساله ، هارون خان ، پنج ساله ، بیستون خان هفت ساله و محمودخان چهارساله را به تیغ جلاد سپرد . اما شاهرخ میرزا را که درآن هنگام چهارده سال داشت را مخفیانه در ارگ مشهد محبوس ساخت ، لیکن خبر فوت وی را منتشر کرد. او درنهایت توسط ابراهیم خان کور و خلع شد.

اردشیر سوم

آخرین شاه قدرتمند هخامنشی که البته خونخوارترین و ظالمترینشان نیز بود. مورخان یونانی نوشته اند وی از جوانی تندخو و بی رحم بوده است. او برای رسیدن به ولیعهدی سه برادر خود داریوش و آریاسب و آرسان را کشت. همچنین پس از بسلطنت رسیدن دستور داد ۷۰ تن از شاهزادگان و شاهدخت هارا همراه با فرزندانشان بکشند. همچنین در زمان شورش صیدا بزرگان آنجارا کشت. وقتی مصر را نیز متصرف شد بسیاری از مصریان را بکشت و به عقایدشان بی احترامی کرد و دستور داد تا گاو اپیس را بکشند و گوشتش را بخورند. او سرانجام بدست وزیرش باگواس کشته میشود و طبق روایتی گوشتش را خوراک سگ ها میکند.

شاه صفی

شاه صفی

جانشین نالایق شاه عباس. شاه‌صفی در سال سوم پادشاهی تمام شاهزادگان صفوی و بستگان خود را، از برادر و اعمام و عموزادگان و نوادگان دختری شاه عباس، کور کرد و کشت. از آن جمله عیسی‌خان قورچی‌باشی را که از بزرگترین امیران صفوی بود با سه پسر رشیدش، بی هیچ گناهی سر برید. بهانه کشتن قورچی‌باشی و پسران وی این بود که او، از جانب پدر، با دودمان صفوی نسبت داشت و نسبش به سلطان جنید، جد صفویه می‌رسید. به‌علاوه، چون داماد شاه‌عباس بزرگ بود، پسرانش نیز از جانب مادر نوه آن پادشاه و عمه‌زادگان شاه‌صفی بودند. شاه صفوی، بعد از آن که تمام شاهزادگان و نزدیکان خود را با جمعی از سرداران بزرگ ایران هلاک کرد، و حتی چنان که خواهیم گفت ملکه و مادر یگانه فرزند خویش محمد میرزا را هم به دست خود کشت. شبی از حرمخانه شاهی صدای ناله و زاری برخاست و فریاد و فغان و شیون بانوان حرم بر اسمان رفت. بامداد روز بعد معلوم شد که به فرمان شاه در حرم‌خانه گودالی بزرگ کنده و چهل تن از بانوان و دوشیزگان و کنیزکان را زنده به گور کرده‌اند. بدلیل آنکه زنان حرم در غذای وی سمی ریخته بودند که نزدیک بود توسط آن بمیرد. عمه شاه نیز یکی از آن جمله بود. چون روز بعد خبر دادند که مادرشاه هم پس از بیماری کوتاهی در گذشته است، شهرت یافت که شاه او را نیز با دیگران زنده ‌به ‌گورکرده است.

آغامحمدخان قاجار

وی نخستین و تاسیس کننده قاجاریه بود. او توانست لطفعلی خان را شکست و اورا بطرز فجیعی بقتل رساند و دوچشمش را با دست خودش درآورد و دستور داد دست و پاهاش را قطع و قاطرچیانش بوی و همسرش تجاوز کنند. همچنین مردم کرمان را بدلیل پناه دادن به لطفعلی خان تنبیه خونینی کرد. چشم تمام مردم شهررا درآورد و بسربازانش دستور داد از چشم ها هرم بسازند. همچنین دستور شکنجه شاهرخ افشار را صادر کرد تا جواهرات نادری را لو دهد. عاقبت شاهرخ زیر شکنجه مرد. او در تفلیس و قفقاز کشتار عظیمی به راه انداخت و هزاران گرجی را کشت و به بردگی گرفت. در آخر بدست خدمتکارانش کشته شد.

تیمور لنگ

teymor lang

تیمور فردی بسیار خشن بود. اما تیمور بسیاری از هنرمندان و دانشمندان شهرهای فتح شده را به پایتخت حکومت خود سمرقند می آورد. تظاهر به دینداری می کرد اما در خفا شراب می خورد. اگر در مقابل او صد هزار مرد و زن و کودک را سر می بریدند هیچ تاثیری در او نمی کرد. تیمور آن قدر بی رحم بود که زمانی می خواست شهر زادگاه خویش را تجدید بنا کند دو تن از معملان که به او قول داده بودند که در موقع معینی ساختمانی را تمام خواهند کرد موفق نشدند آن دو را گردن زد. میلیون ها نفر از اهالی ایران را به قتل رساند. تیمرو نیشابور و هرات را تسخیر کرد و آل کرت را به تصرف در آورد و در هرات از سرهای مردم مناره ها ساخت. سپس رو به خزر نهاد و اهالی برخی از شهرهای آن را به قتل رساند و مازندران را تا سال ۷۵۰ هجری در تصرف ملوک باوند بود تسخیر کرد. بهترین تفریح و سرگرمی تیمور دیدن فواره خون بعد از بریدن سر انسانها به دست جلادان بود. درنهایت براثر افراط در شراب خوری درگذشت.

admin_ahamze

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات