موتورسیکلت پرینت‌شده ایرباس «لایت رایدر»

این وسیله با چهره‌ای عجیب و غریب، «لایت رایدر» نام دارد که اولین موتورسیلکت چاپ سه‌بعدی جهان محسوب می‌شود. APWorks، یکی از زیر‌شاخه‌های ایرباس که یکی از پیشگامان چاپ سه‌بعدی نیز به شمار می‌رود، از الگوریتم‌های بیونیک به منظور تعریف یک ساختار ارگانیک با استفاده اصول طراحی طبیعت کمک گرفته است . به عبارت دیگر، این طراحی از یک رویکرد اثبات‌شده در صنعت هوافضا استفاده کرده و از هزار لایه نازک به ضحامت ۳۰ میکرون از جنس پودر متلایک تشکیل شده است. در نتیجه، صلبیت قابل‌ملاحظه‌ای برای موتورسیکلت ایجاد شده است. به گفته APWorks، بهترین متریال‌ها برای ساخت این وسیله استفاده شده و تمام فریم از جنس اسکالملوی (Scalmalloy)، یک نوع آلومینیوم مورد استفاده در صنایع هواپیمایی است که در آن مقاومت خاص فلز تیتانیوم نیز وجود دارد؛ چیزی که در چاپ سه‌بعدی، نظیر ندارد.

این وسیله می‌تواند در عرض ۳ ثانیه به سرعت ۴۵ کیلومتر بر ساعت برسد و حداکثر سرعتی برابر ۸۰ کیلومتر بر ساعت دارد. تمام جثه این موتورسیکلت، تنها ۳۵ کیلوگرم وزن دارد و در کنار موتور الکتریکی بدون آلودگی ۶ کیلوواتی که گشتاور خروجی‌اش برابر ۱۳۰ نیوتن‌متر است، یک نسبت قدرت به وزن در سطح یک سوپرماشین ایجاد می‌کند.

ایرباس APWorks برنامه‌هایی برای یک ارائه یک سری محدود از لایت رایدر دارد؛ نمونه‌هایی که قرار است برای استفاده‌های روزمره در خیابان‌های شهری مجوّز بگیرند. البته تنها برای ۵۰ دستگاه از این موتورسیکلت‌ها برنامه‌ریزی شده است.

admin_ahamze

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات