کتاب ثروتمندترین مرد بابل: خلاصه ای از شهر بابل

در میان صفحات کتاب های تاریخی هیچ شهری را پیدا نمیکنید که به اندازه بابل باشکوه باشد. نام بابل، نماد ثروت و عظمت بود. گنجینه های طلا و جواهراتش بی نظیر بودند. شاید به ذهنتان برسد که طبیعتا این شهر از منابع طبیعی، جنگل و معدن برخوردار بوده، اما این طور نبود. بابل در کنار رود خانه فرات قرار داشت. یک فلات با دره ای پهن که هیچ جنگل یا معدنی در آنجا نبود. حتی سنگی برای ساخت خانه وجود نداشت. در مسیر تجاری هم قرار نداشت. بارش باران برای پرورش گیاهان کافی نبود. بابل نمونه شگفت انگیز قدرت انسان در رسیدن به اهداف بزرگ است. تمام منابع این شهر انسانی بود. تمام ثروتش ساخته دست بشر بود. بابل فقط دو منبع طبیعی داشت. خاک حاصلخیز و آب رودخانه. شاید عجیب به نظر بیاید اما مهندسین بابلی با وسایل ابتدایی کانالی برای انتقال آب حفر کردند. کانال آب از دره عبور میرد تا ابن مایه حیات به خاک تشنه ولی حاصلخیز برسد. مزارع و گیاهان فراوان آن ناحیه نتیجه سیستم آبیاری است که تا آن زمان جهان به خود ندیده بودند.

پادشاهان بابل خوشبختانه بسایر حکیم و دانا بودند و هیچگاه قصد حمله به کشوری را نداشتند. بابل هم اکنون وجود ندارد، قدمت آن با توجه به آنچه باستانشناسان تخمین میزنند به ۸۰۰۰سال پیش باز میگردد. اشیایی در بال کشف شده که نشان میدهد آنها اولین مردمی بودند که خط داشتند و مینوشتند. نجوم و ریاضیات میدانستند، آنان از امور مالی آگاهی داشتند و با توجه به کانال ساخته شده و آجرهای باقی مانده از دیوار بابل، آنها نخستین مهندسان این کره خاکی بودند.

0

هرودوت، مورخ یونانی، بابل را در مراحل اولیه خود دیده و در نوشته هایش از رسم های غیرمعمول آن مردم، خاک حاصلخیز و مزارع غلات آنجا توصیفاتی ارائه داده است. دیوارهای اطراف بابل بسیار محکم بودند و تاب مقاومت در برابر هر حمله ای را داشتند. بلندی این دیوارها به صد و شصت پا میرسید، یعنی به اندازه یک ساختمان ۱۵ طبقه امروزی. مردمان بابل در صنایع و هنرهایی از قبیل مجسمه سازی و نقاشی و بافندگی و طلاسازی و ساخت ابزارآلات جنگی و کشاورزی مهارت داشتند. آنها در امور مالی و بازرگانی هم بسیار باهوش بودند. آنها نخستین کسانی بودند که با پول به سرمایه گذاری پرداختند. دروازه های بابل تا حدود ۵۴۰پ.م به روی هیچ متجاوزی باز نشد.

اما باحمله کوروش بزرگ به بابل، مشاوران به شاه بابل به نام نبونید توصیه کردند تا بیرون از دروازه به جنگ کوروش برود و نگذارد شهر محاصره شود. کوروش ارتش بابل را شکست داد و آنها به سمت شهر عقب نشینی کردند. کوروش به دنبال آنها وارد دروازه های باز شهر شد و شهر بدون مقاومت تسلیم شد. از آن زمان به بعد شوه و عظمت بابل رو به افول گذاشت و طوفان حوادث آن را به تلی از خاک تبدیل کرد، اما دانش و حکمت بابل باقی ماند.

 

admin_ahamze

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات