۷ دروغ خطرناک که به شدت سد راه موفقیت‌تان می‌شود

تا به حال توجه کرده‌اید که اکثر اتفاقاتی که در زندگی برایتان پیش می‌آید به خاطر طرز فکرتان است؟
طرز فکرتان واکنش عاطفی و در نتیجه رفتارتان را هدایت می‌کند. نحوه‌ی واکنش شما در برابر یک اتفاق فقط نشان دهنده‌ی اتفاقی که می‌افتد نیست بلکه به طرز فکر شما در مورد آن اتفاق هم بستگی دارد.

هر کس در زندگی با مسئله‌ای رو به رو است که دوست دارد آن را تغییر دهد. محیط و شرایط زندگی هیچ کس بی‌نقص و کامل نیست. نظر شما در مورد شرایط زندگی‌تان چیست؟ اغلب اوقات خیلی راحت می‌توانیم دیگران را به خاطر شرایط زندگی‌مان سرزنش کنیم.

اما باید توجه کنید که احساسات شما به رئیس بداخلاقتان، شکل خیابانی که در آن زندگی می‌کنید یا دوست بی‌ملاحظه‌ی شما هیچ ربطی ندارد، بلکه احساسات شما ناشی از حرف‌هایی است که در مورد شرایط خودتان می‌گویید.

به عنوان مثال تصور کنید یکی از دوستانتان که قرار بود شام مهمان شما باشد دیر کرده است. بر اساس افکارتان:
۱- احتمالاً تصادف کرده
۲ – با این کارش به من بی ادبی کرده است.
۳- مهم نیست بهتر است به کارهای دیگرم برسم.

ممکن است نگران، دلخور، آسوده خاطر باشید.

این احساسات که ناشی از افکار شما هستند به شما می‌گویند که باید چه واکنشی از خودتان نشان دهید. در نتیجه شما یکی از این سه کار را انجام می‌دهید:
به پلیس اطلاع می‌دهید،
حرف‌هایی از روی عصبانیت درباره‌ی او به زبان می‌آورید
یا اینکه خوشحال می‌شوید که می‌توانید به کارهای دیگرتان برسید.

آنچه که به خودتان می‌گویید یا طرز فکری که راجع به شرایط زندگی‌تان دارید شما را در موقعیت بدی قرار می‌دهد. به همین دلیل تشخیص دروغ‌هایی که به خودتان می‌گویید بسیار مهم است. این دروغ‌ها اجازه نمی‌دهند که ما از قدرتی که داریم استفاده کنیم.

در زیر چند نمونه از دروغ‌هایی که به خودتان می‌گویید آورده شده است.

دروغ شماره‌ی ۱: هرگز اتفاق نخواهد افتاد

برای همه‌ی ما پیش آمده که زندگی‌‌مان ظرف مدت بسیار کوتاهی تغییر کند؛ گاهی این تغییر، مثبت و گاهی منفی است. ولی به طور کلی موفقیت در هر کاری به زمان زیادی نیاز دارد و باید هر روز تلاش کنید تا به یک هدف برسید. این اتفاق خواهد افتاد.

نباید انتظار داشته باشید که یک شبه به هدفتان برسید ولی می‌توانید انتظار داشته باشید که بالاخره به هدف‌تان برسید. تسلیم نشوید. نتیجه‌های خوب وقتی به دست می‌آیند که مانند بچه‌ها راه بروید یعنی آرام آرام و قدم به قدم.

 

دروغ شماره‌ی ۲: غُر زدن ایرادی ندارد

قانون جذب می‌گوید به هر چیزی که فکر کنی همان را جذب خودت خواهی کرد. اگر به غُر زدن عادت داشته باشید افراد غُر غُروی دیگر را جذب خودتان خواهید کرد. زندگی همان چیزی را به شما می‌دهد که انتظارش را دارید یا همان طور که می‌دانید هر چه بکارید همان را درو خواهید کرد.

اگر می‌خواهید به نتیجه‌های خوبی برسید
باید تخم چیزهایی را که می‌خواهید، بکارید
یعنی برای رسیدن به هدف‌هایتان تلاش کنید.

 

دروغ شماره‌ی ۳: بعداً این کار را می‌کنم

آدم‌های برنده معتقدند که مهم نیست قایق‌شان چطور سوراخ شد. مهم این است که تعمیرش کنند تا بتوانند با آن‌ به ماهیگیری بروند. اما اگر هر روز به یک صخره برخورد می‌کنی و هر روز سوراخ قایقت را تعمیر می‌کنی یعنی مشکلی وجود دارد.

باید علت سوراخ شدن قایق‌تان را بفهمید تا دیگر این اتفاق نیفتد. اگر شیوه‌ی زندگی‌تان مطابق با اهداف و آرزوهایتان باشد پس حتماً به نتیجه‌های خوبی خواهید رسید.

 

دروغ شماره‌ی ۴: ایده داشتن به جای برنامه داشتن

آیا آرزو داشتید که دکتر، مهندس، سرآشپز، هنرپیشه یا حسابدار شوید اما چون روز تقسیم این شغل‌ها شما در محل مورد نظر حضور نداشتید چیزی به شما نرسید؟ البته که نه. لازمه‌ی داشتن این شغل‌ها این است که درس بخوانید و در بعضی موارد این درس خواندن سال‌ها طول خواهد کشید.

اگر به صورت هدفمند راهی برای خودتان انتخاب نکنید در مسیری قرار خواهید گرفت که آن را انتخاب نکرده‌اید. کسانی که آینده‌ی خودشان را انتخاب نمی‌کنند باید آینده‌ای را که به خاطر بی‌هدف بودن نصیب‌شان می‌شود تحمل کنند. برای رسیدن به نتیجه‌های خوب، باید برنامه‌ریزی کنید و دست به کار شوید.

 

دروغ شماره‌ی ۵: بی‌توجهی به استعدادها

توماس لئونارد، بنیانگذار دانشگاه COACH می‌گوید:

«هدفی را که در زندگی داری طوری انتخاب کن که کاملاً مناسب باشد».

یعنی در هر کاری که انجام می‌دهید از استعدادهای خدادادی‌تان طوری استفاده کنید که بیشترین فایده را به حالتان داشته باشد. اکثر اوقات به جای وقت گذاشتن برای استعدادی که داریم و استفاده از قدرت‌هایمان نقشی برای خودمان انتخاب می‌کنیم یا تا اندازه‌ای خودمان را مشغول حل بحران‌های روزمره می‌کنیم که از کار زیاد، خسته می‌شویم.

برای اینکه به نتیجه‌های خوبی برسید باید هر کاری را که انجام می‌دهید با استعدادهایتان هماهنگ کنید تا آن کار بیشتر مناسب‌تان باشد.

 

دروغ شماره‌ی ۶: داشتن اهداف غیرممکن به جای اهداف ممکن

هدف دست نیافتنی مانند«من وزنم را ظرف چند هفته کم می‌کنم» و هدف ممکن مانند«هفته‌ای سه بار هر بار ۳۰ دقیقه پیاده‌روی می‌کنم» یا «بعد از شام بستنی نمی‌خورم» این یک برنامه‌ریزی است که نتیجه‌های قابل سنجشی دارند. نتیجه‌های خوب ناشی از انجام کارهای خاصی هستند که نتیجه‌شان قابل سنجش است.

 

دروغ شماره‌ی ۷: کاری که من انجام می‌دهم هیچ اهمیتی ندارد

گفتن این حرف راحت است که دیگران یا شرایط اجازه نمی‌دهند که شما کاری انجام بدهید. خیلی راحت می‌توانید فکر کنید که دیگران یا شرایط، خیلی از شما قدرتمندتر هستند. در این صورت در دراز مدت کار کوچکی که شما انجام می‌دهید به حساب نخواهد آمد.

این طرز فکر، شما را فلج می‌کند و اجازه نمی‌دهد کاری کنید که شرایط زندگی‌تان بهتر شود. برای رسیدن به نتیجه‌های خوب باید با خودتان صادق باشید، به حرف خودتان گوش کنید و سپس کارهایی را که لازم است، انجام بدهید.

 

نتیجه‌های خوب حاصل باورها و احساسات مثبت هستند و یکی از راه‌های رسیدن به باورها و احساسات مثبت، شناختن و از میان بردن دروغ‌های متداولی است که هر روز به خودمان می‌گوییم.

تمرکز داشته باشید، هرگز تسلیم نشوید، برنامه‌ای داشته باشید که نتایج آن قابل سنجش باشد، از استعدادهایتان استفاده کنید، اهدافی انتخاب کنید که رسیدن به آن‌ها ممکن باشد و با خودتان صادق باشید. اگر این کارها را انجام بدهید مطمئن باشید که به نتایج خوب می‌رسید.

منبع : سوخت جت

admin_ahamze

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات